Categories
Fındık Hakkında

 

Fındığın faydaları nelerdir sorusuna cevap arayan pek çok araştırma yapılmıştır. Kavrulmuş fındık atıştırmalık olarak meyvelerle veya tek başına tüketilebilen sağlıklı ve lezzetli bir besin kaynağıdır.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Diyetisyenler kadınların günde 25 gram, erkeklerin ise 38 gram lif almayı hedeflemelerini önermektedir. Fındık lifle doludur. Sağlıklı bir sindirime sahip olmak bedensel toksinleri ortadan kaldırmaya ve kilo kaybını teşvik etmeye yardımcı olur. Fındığın içerdiği yağlar daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yapılan bir araştırma daha fazla fındık yiyenlerin kilo alımında azalma görüldüğü sonucuna ortaya koymuştur.

Fındık ayrıca kolesterolü düşürmeye yardımcı olan tekli doymamış yağ olarak bilinen bir tür fenolik bileşik içerir. Fındık, yüksek konsantrasyondaki sağlıklı yağları içermesi nedeniyle de ile iltihap önleyici bir gıda olarak kabul edilmektedir.

Mevcut antioksidanların çoğunluğu fındığın zarında yoğunlaşmıştır. Ancak, bu antioksidan içeriği kavurma işleminden sonra nispeten azalabilmektedir. 

 Yüksek miktarda bulunan E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca fındık, içerdiği yağ asitleri nedeniyle hamileliğin ilk üç aylık döneminde son derecede faydalıdır. Yapılan bir çalışma ilk üç aylık dönemde yeterli miktarda fındık yiyen annelerin çocuklarının daha yüksek bilişsel işleve sahip olduğunu göstermektedir. Fındığın yüksek antioksidan bileşik, vitamin ve mineral konsantrasyonu ona kanser karşıtı özellikler de kazandırabilmektedir.

 

Fındığın Besin Değerleri Nelerdir?

Fındık, lezzetli ve yüksek oranda protein, yağ, vitamin ve mineral içeren bir kuruyemiştir. 100 gram fındığın içerisinde 680.0 mg potasyum, 114.0 mg kalsiyum, 15 g protein, 60.75 g yağ, 16.70 mg karbonhidrat,  4.70 mg demir, 290.00 mg fosfor, 2.45 mg fosfor, 1.725 mg bakır ve 15.03 mg E Vitamini vardır.

 

Fındık Kalbi Korur Mu?

Fındığın faydaları nelerdir sorusuna verilecek cevaplar arasında  kalp sağlığı önde gelir. Yapılan bazı araştırmalara göre fındık yemek kan basıncını düzenlemeye ve düşürmeye de yardımcı olabilmektedir. Fındık, günlük magnezyum ihtiyacınızın yaklaşık %55’ini karşılar. Magnezyum, kan damarlarının daralmasını önlemeye yardımcı olur ve kan akışını iyileştirebilmektedir. Fındık oksidatif kapasiteyi artırır. Bununla birlikte kan lipit seviyelerini azaltabilmekte, bu da kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Puan Verin!