Categories
Fındık Hakkında
Fındığın Besin Değerleri

Fındığın Besin Değerleri

Fındığın besin değerleri ve kalori miktarı incelendiğinde, zengin bir vitamin ve mineral kaynağı oluşu hemen göze çarpar. Ayrıca diyet lifi içeriği de oldukça yüksektir. Bir porsiyon fındıkta 4,2 g protein ve 2,7 g diyet lifi bulunmaktadır. 21 adet iç fındıktan oluşan ve yaklaşık 30 gr ağırlığa sahip bir porsiyon ürün 4,7 g karbonhidrat, 17.2 g yağ ve 32,3 mg kalsiyum barındırır. Ayrıca fındık, tekli doymamış yağ bakımından en zengin besinler arasındadır. Her 100 gramında 628 kalori vardır. Bunun yanı sıra 1 porsiyonda 46,2 mg magnezyum ve 0,70 mg çinko içerir.

Günlük Fındık Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Bilim camiası, fındığın besin değerleri üzerinde yaptığı araştırmalarda olumlu sonuçlar elde etmiştir. Sağlıklı bir yaşam tarzı eşliğinde düzenli 30 g fındık tüketiminin pek çok faydası tespit edilmiştir. Çünkü düzenli ve kontrollü tüketiminin vücut ağırlığını olumsuz etkilemeden sağlığın korunmasına faydası vardır. Ayrıca çeşitli hastalıkların ortaya çıkma riskinin azaltılmasına katkıda bulunduğu konusunda da bulgular vardır.

Yapılan bir araştırmada haftada bir kez fındık tüketen katılımcıların küçük ama yine de önemli bir fayda elde ettiği görülmüştür. Haftada yedi kez yiyenlerin neredeyse iki kat daha fazla fayda elde ettiği tespit edilmiştir.

Düzenli fındık tüketiminin en belirgin faydası kardiyovasküler ölüm oranlarındaki %29’luk azalmadır. Bunu kanser ölüm oranlarındaki %11’lik azalma takip etmektedir. İdeal porsiyon yaklaşık 25-30 adetlik bir avuç fındığa karşılık gelir. Fındığın besin değerleri kalbinizi korumaya yardımcı olur.

Elbette her insanın bünyesine, yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivite düzeyine göre farklı ihtiyaçları vardır. Buna bağlı olarak yiyecek porsiyonlarının bireysel ihtiyaçlara göre değiştiği unutulmamalıdır.

Fındık Kilo Aldırır Mı?

Fındığın besin değerleri yakından incelendiğinde doyurucu özelliklere sahip olduğu görülmektedir. Su, lif ve protein oranı yüksek gıdalar tokluğu destekler. Fındık, lif açısından zengin olduğu ve yeterli miktarda protein içerdiği için tokluğu teşvik eder. İyi dengelenmiş bir diyetin parçası olarak her gün orta miktarda fındık tüketmek size kilo aldırmayacaktır.

Bir avuç yaklaşık 20 fındık içerir ve 180 kalori sağlar. Yapılan bir araştırmada katılımcılar 6 hafta boyunca her gün 40 gr fındık yemiş ve kilo almamışlardır. Araştırmacılar, fındığın vücudun antioksidan kapasitesini artırarak kilo alımını önlediğini düşünüyor. 2018 tarihli bir çalışmada ise kuruyemiş tüketimi ile daha az kilo alımı arasında bir bağlantı bulunmuştur.

Puan Verin!