Categories
Fındıklı Tarifler

Fındığın asıl lezzeti kavrulduğunda ortaya çıkar. Isıl işlem sonucu açığa çıkan tat ve aromalar fındığın lezzetini farklı bir boyuta taşır. İster tavada ister fırında kavurun, lezzetli bir sonuç elde etmek neredeyse kaçınılmazdır. Yüksek ısıda yapılan kavurma işlemi fındığa kendine has tat ve aromasını kazandırır. Kavurma sıcaklığı ve süresi, elde edeceğiniz aroma ve tatlarının yoğunluğunu belirleyecektir. Böylece kendi damak zevkinize en uygun fındığı evde kavurabilirsiniz. 

Fırında Fındık Nasıl Kavrulur?

Bu işlem tavada kavurmaya kıyasla biraz daha fazla dikkat ister çünkü gerektiğinde fırının kapağını aralamak, yüksek ısıdan kaçınmak gibi detaylara dikkat edilmesi gerekir. Fındıkları fırında unutup yakmamak için 5 dakikalık alarmlar kurmanızı da şiddetle tavsiye ederiz.

Fırında fındık kavurması yapmak için fırınınızı önceden 170 dereceye ayarlayın. Kırılan fındıkları tepsiye dizin ve sonra ısınan fırına fındıkları verin. Her 5 dakikada bir fındığı fırından alıp tahta kaşık veya spatula yardımıyla karıştırın. 15-20 dakikanın sonunda fırından alın. Henüz sıcakken üzerine bir bez örtün ve sonra zarlarını soyun. Fındıkların hava alması kısa sürede bayatlamasına yol açar. Çıtır çıtır bir şekilde muhafaza etmek için hava almayan kaplarda saklayın.

Tavada Fındık Kavurma Tarifi

Fındık Nasıl kavrulur?

Evde fındık nasıl kavrulur?

Ülkemizde bolca yetişen fındığı her zaman taze ve çıtır çıtır yemek için teflon tavada kavurmayı düşünebilirsiniz. Tavayı ocağa koyun ve tava yeterince ısınınca dış kabuklarını kırarak ayırdığınız fındıkları yapışmaz tavaya alın. Kısık ateşte tahta kaşıkla karıştırarak yaklaşık 10 dakika kadar kavurun. Tahta kaşık kullanırsanız hem tavanız hemde fındığın besin değerini korumuş olursunuz. Üst kısımları koyu kahve-siyah renge dönmeye başladığında ocaktan alın ve fındıkları temiz bir bezin üzerine alıp üstünü kapatın. Böylece sıcaklığın da etkisiyle zarları rahatlıkla ayrılacaktır. Biraz soğuyan fındıkları temiz bir bezin arasında ovalayarak kolayca temizleyebilirsiniz. Daha sonra tüketmek için saklamak istiyorsanız, bunun için buzdolabı poşetleri veya kapaklı cam kavanozlar kullanabilirsiniz.

Her iki yöntem için de söz konusu olan fakat değinmediğimiz bir nokta da fındığı isteğe göre tuzlamaktır. Fındık kavurmada tuzlama pek tercih edilmese de belli oranlarda tuzlayıp kavurabilirsiniz. Dilerseniz çeşitli baharatları biraz su ile harmanlayarak çeşnili fındıklar da kavurabilirsiniz.

Puan Verin!